Vrstevnické učení v praxi aneb Výstava o Anně Frankové v ZŠ Vorlina

Publikováno: 6.4.2022 Autor(ka): Lenka Proschková

V prostorách ZŠ Vorlina probíhá od 23. března výstava, která zachycuje život Anny Frankové. Osud této židovské dívky za druhé světové války je znám díky jejímu deníku, který vyšel v mnoha zemích a přinesl svědectví o druhé světové válce. I když tento deník psala třináctiletá dívka, je v něm obsaženo mnoho myšlenek a postřehů, které jsou svědectvím o této době. Výstava je zajímavá i tím, že průvodci jsou žáci naší školy. Pokud byste rádi tuto výstavu navštívili, neváhejte a napište na e-mail annafrankova@zsvorlina.cz. Tuto výstavu bude možné navštívit do 29. 4. 2022. Poté již poputuje do další školy.

A nyní pár slov od povolaných:

Mgr. Lenka Proschková, garantka výstavy

„Od 23. března 2022 se v naší škole po tříletém čekání konečně ocitla výstava, která má žákům zprostředkovat životní příběh jejich vrstevnice, tehdy třináctileté Anny. Osud se s ní nemazlil, ale i přes její krátký život (zemřela v nedožitých 16 letech v koncentračním táboře) dokázal její odkaz přežít dodnes. Díky jejímu deníku, který si psala, znají Annin příběh na celém světě a nyní i všichni žáci v naší škole. A my jsme zjistili, kolik dětských pedagogických talentů chodí mezi námi učiteli a dokážou tento příběh zprostředkovat ostatním.“ 

 

Část průvodců výstavou:

Petra Pinkasová, 6. A

„Do této výstavy jsem se přihlásila, protože mě téma hodně zajímalo a mohlo by mi to něco přinést do života. Na školení, které jsem absolvovala první den, bylo fajn, dozvěděla jsem se spoustu nových informací. Druhý den byl velmi náročný. Byla totiž vernisáž. Na konci tohoto druhého dne jsem si říkala, že už nikdy nechci provádět, ale postupem času mě to provádění začalo hodně bavit. A teď si to užívám. Nechci, aby tato výstava někdy skončila. Myslím si, že si díky výstavě zlepším vyjadřování a naučím se nebát v jakékoliv situaci.“

Kateřina Damborská, 7. B

„Tento projekt jsem si vybrala, protože mě téma holocaustu vždycky neuvěřitelně zajímalo. A také proto, že mezi mé nejoblíbenější aktivity patří, když mohu něco prezentovat a seznamovat druhé s daným tématem. Tyto dvě věci se nabídly, tak jsem si řekla, že je to skvělá příležitost se o problematice šoa hodně dozvědět a zdokonalit se v prezentačních dovednostech. Jsem moc ráda, že jsem se do toho projektu zapojila. Bude mi to hodně chybět.“

Laura Pokorná, 6. C

„Když jsme poprvé prováděla, měla jsem velkou trému, ale postupem času úplně zmizela. Neumím si představit, že tu výstava už nebude a já nebudu mít co dělat. Potkala jsem tu opravdu fajn lidi. Bude mi to celé chybět.“

Denisa Kriglová, 6. C

„Jsem ráda, že můžu být součástí tohoto projektu. Podle mne jsem se naučila improvizovat. A celkově jsem se toho hodně naučila nejen z historie, ale i v oblasti obyčejných lidských dovedností.“ 

Eliška Čermáková, 7. A

„Výstava je moc super a hodně mi toho dala. Cítím se o hodně vzdělanější v tomto tématu. Přinesla mi i zkušenosti s prezentováním. Paní lektorka Marie Smutná byla moc milá a moc jsme se od ní naučili.“

Veronika Krásová, 7. A 

„Moc se do akcí ve škole nepřihlašuji, ale tohle mě zaujalo. Přihlásila jsem se a nikdy toho nebudu litovat! Moc mne bavilo provádět děti a vidět, jak je to zajímá. O Anně Frankové bych teď dokázala říct úplně všechno, celý její život byl opravdu zajímavý, i když smutný.“  

Eliška Kratochvílová, 6. A 

„V současné době jsem výstavou provedla už šest tříd a tréma už opadla. Jsem moc ráda, že jsem se přihlásila, protože tento zážitek budu mít do konce svého života. Na to se nedá zapomenout.“

 

Tým školního parlamentu ZŠ Vorlina