Chemické experimenty v rukou našich žáků

Chemické experimenty v rukou našich žáků

Publikováno: 22.9.2022 Autor(ka): Jarmila Klaudysová

Co spojilo dnes osmáky a deváťáky? Víte co to je suchý led? Jak vypadá sublimace zachycená v mýdlové bublině? Dá se ověřit, že suchý led má v pevném skupenství menší objem než v plynném skupenství? Na tyto otázky už naši žáci odpovědi znají.

Dnes si žáci osmých a devátých ročníků zopakovali co to je změna skupenství. Své teoretické znalosti si ověřili na praktických experimentech se suchým ledem. Žáci si ověřili, že suchý led (oxid uhličitý v pevné formě) zvětšuje svůj obsah při sublimaci na plynné skupenství. V mýdlové bublině žáci pozorovali plynné skupenství oxidu uhličitého a pozorovali "vření" suchého ledu ve vodě. V experimentu se svíčkou, si žáci vyzkoušeli princip hašení pomocí CO2.

Zpětná vazba od žáků:

  • Hrozně se mi líbily pokusy. Suchý led je hustý. Nejvíc se mi líbil pokus s jarem a bublinou. Děkuji za super zkušenost.
  • Pokusy mě bavily a hodina byla zároveň poučná i zábavná. Mohli jsme projít různé stanoviště a vyzkoušet si jiné a jiné pokusy.
  • Překvapilo mě, že jsme si tohle vůbec mohli zkusit.
  • Více takových hodin.
  • Bál jsem se, že kluci něco pokazí a někdo se zraní, ale všechno dopadlo dobře.
  • Překvapilo mě, kolik věcí suchý led dokáže.