Zápisový lístek na SŠ

Publikováno: 30.4.2023 Autor(ka): Jarmila Klaudysová

Informace k zápisovému lístku na střední školu.

K potvrzení úmyslu uchazeče stát se žákem příslušného oboru vzdělání denní formy vzdělávání na dané střední škole slouží ZÁPISOVÝ LÍSTEK (nevztahuje se na nástavbové studium, zkrácené studium pro získání středního vzdělání s výučním listem, zkrácené studium pro získání středního vzdělání s maturitní zkouškou a večerní, dálkovou, distanční a kombinovanou formu vzdělávání).

Uchazeč, který je žákem základní školy, obdrží zápisový lístek na této základní škole (totéž platí i pro vydávání náhradního zápisového lístku v případě ztráty nebo zničení), a to nejpozději do 15. března, nebo do 31. ledna v případě, že uchazeč podává přihlášku do oborů vzdělání s talentovou zkouškou.

Každý uchazeč o vzdělávání ve střední škole, který se účastní přijímacího řízení pro následující školní rok, obdrží jeden zápisový lístek.

Odevzdáním zápisového lístku řediteli školy, který rozhodl o přijetí uchazeče ke vzdělávání, uchazeč nebo zákonný zástupce nezletilého uchazeče potvrdí svůj úmysl vzdělávat se v dané střední škole odevzdáním zápisového lístku nejpozději do 10 pracovních dnů ode dne oznámení rozhodnutí (lhůta počíná běžet všem přijatým uchazečům zároveň - dnem následujícím po zveřejnění seznamu uchazečů způsobem stanoveným v § 183 odst. 2). Zápisový lístek se také považuje za včas odevzdaný, pokud byl v této lhůtě předán k přepravě provozovateli poštovních služeb. U uchazečů s nařízenou ústavní výchovou nebo uloženou ochrannou výchovou může v nezbytných případech potvrdit úmysl vzdělávat se ředitel příslušného školského zařízení pro výkon ústavní nebo ochranné výchovy.

Nepotvrdí-li uchazeč nebo zákonný zástupce nezletilého uchazeče odevzdáním zápisového lístku úmysl vzdělávat se ve střední škole, zanikají posledním dnem lhůty právní účinky rozhodnutí o přijetí uchazeče ke vzdělávání v dané střední škole. Zápisový lístek může uchazeč uplatnit jen jednou; to neplatí v případě, že uchazeč chce uplatnit zápisový lístek na škole, kde byl přijat na základě odvolání.