Karty ctností vě školní družině

Publikováno: 6.11.2023 Autor(ka): Jarmila Klaudysová

Karty ctností pomáhají dětem k úspěšnému řešení problémů...

Již od minulého školního roku pracujeme v naší družině (družinách) s kartami ctností. Tato metodická pomůcka slouží jako vizuální podpora pro pochopení abstraktních pojmů, jako jsou např. trpělivost, citlivost, sebeúcta.

Na těchto kartách je znázorněno, jak se daná ctnost projevuje v životě, ať už v jednání s druhými, nebo v přístupu sama k sobě. Po návratu z prázdnin si děti pomocí obrázku na kartách vybavily určité situace, při kterých si na karty vzpomněly. Byla to jak karta zodpovědnosti - a to ve spojení s péčí o domácí mazlíčky, kterou děti vykonávaly s větší starostlivostí, tak například karta odvahy, která naopak děti posílila na letním táboře při zdolávání různých úkolů.

S odstupem času je tedy vidět, že zaměření pozornosti na ctnosti má na děti reálné dopady a přispívá k úspěšnějšímu řešení problémů.

vychovatelky ze ZŠ Vorlina