Informace k pedikulóze

Publikováno: 26.10.2020 Autor(ka): Petr Jíša

Základní informace k opatřením při výskytu vši dětské.

VEŠ DĚTSKÁ

Veš dětská je parazitický hmyz, který žije ve vlasech lidí, bez ohledu na jejich věk. Přenáší se těsným kontaktem mezi příslušníky rodiny, ve školách, rekreačních zařízeních, obecně v malých skupinách lidí, kteří žijí v těsném kontaktu. K přenosu napomáhá používání společných hřebenů, ručníků, ložního prádla, pokrývek hlavy, apod. Nejnápadnějším příznakem zavšivenosti je nadměrné svědění hlavy a přítomnost vajíček vší (hnid). Samička
vši dětské klade vajíčka velikosti 0,8 mm a přilepuje je na vlasy těsně u pokožky hlavy. Samička žije 3 – 5 týdnů a za tuto dobu naklade 50 – 150 vajíček. Do 1 týdne od nakladení se z hnid vylíhnou světlé larvy, které za 17 – 25 dní dorostou v dospělé vši, schopné dalšího rozmnožování. Jestliže včas nepodnikneme potřebná opatření, jsou vlasy v krátké době plné vší a hnid.

Opatření při výskytu vši dětské
Použijte odvšivovací přípravek přesně podle návodu výrobce Při výskytu vši dětské je nutné ošetření všech osob, které byly s napadeným v těsném
kontaktu (nejlépe ošetření všech členů rodiny). Přípravky k likvidaci vši dětské jsou volně dostupné v lékárnách. Aby se zajistila likvidace vší a nedošlo ke zdravotním rizikům, je třeba přípravek použít přesně podle návodu výrobce. Přípravky obvykle nelikvidují hnidy, proto je nutná opakovaná aplikace za 8 – 10 dní po prvním použití. Dezinsekčním přípravkem je třeba také ošetřit všechny hřebeny a kartáče na vlasy.

Odstraňte mrtvé hnidy
Mezi mrtvými hnidami totiž může být i nějaká živá hnida. Pokud by se ve vlasech vylíhla, během několika dní byste problém vší řešili znovu. Poté, co jste použili odvšivovací přípravek, musíte mrtvé (případně i živé) parazity z vlasů dostat. Před mechanickým odstraněním vždy vlasy namočte. Na suchých vlasech totiž parazit dokáže lézt - kličkovat a hřebenu se úspěšně vyhýbat. Pro první „hrubé“ odstranění hnid můžete použít hustý hřeben, takzvaný všiváček (prodává se zhruba za 20 až 80 korun podle typu). Před česáním se doporučuje vlasy přelít teplou octovou vodou. Dejte si pod vyčesávané vlasy bílý papír. Zachytíte a dobře uvidíte padající parazity. Hřeben však nemusí zachytit všechna vajíčka vší, je proto nutné pozorně prohlédnout celou hlavu - vlasy a ručně (třeba nehtem) stáhnout zbývající hnidy. Může to být velmi zdlouhavé a pracné, ale pro úspěch celého procesu nezbytné. Současně je nutné ošetřit ložní prádlo a ručníky vyvařením a vyžehlením. Pokrývky hlavy vypereme pokud možno v horké vodě a dle možností přežehlíme. Spolehlivým způsobem je před vypráním postříkat prádlo a oděvy, které nelze vyvařit, některým přípravkem na lezoucí hmyz. Tímto přípravkem je vhodné ošetřit i polstrování nábytku a matrace. Přípravky proti lezoucímu hmyzu je možno zakoupit v drogeriích.

Sledujete účinek
Účinnost léčby můžete ověřit důkladnou kontrolou vlasů a pokožky hlavy. Pozorujte dítě, zda se nedrbe a není neklidné. Často je třeba odvšivovací kúru po sedmi až deseti dnech zopakovat. V této době se totiž může z případné neobjevené živé hnidy vylíhnout larva, ta pak dozrát v dospělou veš, která opět naklade vajíčka. Jak poznáte živou hnidu? Hlavně tak, že pokud ji zmáčknete mezi prsty, „lupne“. Prázdné hnidy jsou světlejší a bývají na odrůstajících vlasech umístěny dále od kořínků. Pokud jsou hnidy přilepeny na vlasech do jednoho centimetru od pokožky, znamená to, že máte v hlavě živé vši. Léčebnou kúru je nutné zopakovat.

Zbavit děti vší je ze zákona povinností rodičů, nikoli školy, hygienické služby nebo lékaře.