Ve škole myslíme na chudé

Základní škola Vorlina se připojila k podpoře mezinárodní charitativní organizace Mary´s Meals, která se zabývá projekty školního stravování v nejchudších zemích světa. Děti dostávají ve škole hrnek výživné kaše – často je to jejich jediné jídlo za celý den.

Hnutí Mary´s Meals vzniklo v roce 2002 v reakci na setkání s chlapcem, sirotkem, v africkém státě Malawi, který měl konkrétní sen: „Chtěl bych mít co jíst a taky bych jednou rád chodil do školy.“

Dnes Mary´s Meals sytí více než 1,5 milionu dětí na pěti kontinentech. Většinu práce vykonávají dobrovolníci, proto nejméně 93 procenta získaných finančních darů jdou přímo na charitativní aktivity.

Způsoby podpory tohoto hnutí jsou mnohé. V naší škole jsme se rozhodli zapojit do „Batůžkového projektu“. První fáze proběhla do svátku sv. Mikuláše. Děti, učitelé i zaměstnanci dle obdrženého seznamu mohli připravit batůžky se školními potřebami pro děti, které by se rády vzdělávaly, ale pro svou chudobu nemají prostředky ani na sešit či tužky. Přispět lze i částí balíčku. Obsahem batohů jsou psací potřeby, pastelky, pravítko, guma, míček, tričko, kraťasy nebo sukýnka, sandálky, zubní pasta, kartáček, mýdlo, malý ručních a lžíce. Cílovou skupinou jsou děti ve věku 4 – 12 let.

„Mikulášskou nadílku“ jsme do brněnské pobočky Mary´s Meals poslali v druhém adventním týdnu. Díky tomu, že se akce zúčastnila i Obchodní akademie Vlašim a římskokatolická farnost, pomoc dostane téměř stovka dětí. Projekt bude ve škole pokračovat v lednu.

Upřímně děkujeme všem, kdo nejste lhostejní k chudým a potřebným, k dětem, které nemají takové zázemí a možnosti jako my „bohatí“. Vážíme si každé pohotové pomoci – ta vykouzlí úsměv na tváři a jiskřičky v očích těch, kteří by bez naší pomoci neměli vzdělání ani jídlo.

Jitka Matějovská, Miroslava Ptáčková a Lenka Zemanová

publikováno 9.12.2019