Projekt Edison 2020 - ubytování stážistů

Vážení rodiče,

známe již jména stážistů, kteří přijedou na projekt Edison na naši školu.

Pokud byste mohli někoho z nich ubytovat od 2.2. do 9.2. 2020, neváhejte se ozvat na davisova.sona@zsvorlina.cz.

Děkujeme rodinám, které si každoročně berou jednoho stážistu.

Těšíme se na spolupráci.

Soňa Davisová

Kroužek atletiky

v pondělí 16.12.2019 kroužek atletiky odpadá z důvodu nepřítomnosti učitele

Projekt EDISON - Výzva na ubytování zahraničních studentů

ZŠ Vorlina bude tento rok již počtvrté vítat zahraniční studenty, kteří se rozhodli strávit na naší škole jeden týden.

Tento rok zde stážisté budou od 2.2. do 9.2. 2020.

Projekt je zaměřen na oživení výuky angličtiny. Zahraniční studenti prezentují své země, hrají s našimi žáky hry, povídají si o svých zálibách, sportují, vaří či tvoří v keramické dílně. Každý rok jsme mile překvapeni, jak se žáci zapojují a komunikují se stážisty.

Ve škole myslíme na chudé

Základní škola Vorlina se připojila k podpoře mezinárodní charitativní organizace Mary´s Meals, která se zabývá projekty školního stravování v nejchudších zemích světa. Děti dostávají ve škole hrnek výživné kaše – často je to jejich jediné jídlo za celý den.

Hnutí Mary´s Meals vzniklo v roce 2002 v reakci na setkání s chlapcem, sirotkem, v africkém státě Malawi, který měl konkrétní sen: „Chtěl bych mít co jíst a taky bych jednou rád chodil do školy.“

Exkurze - IV. ročníky

V úterý 3. prosince  IV. ročníky navštívily vánoční program v Kutné Hoře.  Všichni jsme si zazpívali vánoční koledy, připomenuli různé zvyky z tohoto období a vyrobili si vánoční ozdobu. Všem se tam moc líbilo. Děkujeme také za doprovod paní účetní Janě Kadeřábkové.

Žáci IV.ročníků se svými učitelkami

Školní parlament ZŠ Vorlina informuje

Setkání dvou spřátelených školních parlamentů

Soutěž odborných dovedností

Dne 28.11. se vybraní chlapci 9.ročníků zúčastnili Soutěže odborných dovedností v oborech Mladý automechanik a Šikovné ruce. Kluci se těšili, jak si vyzkouší vyměnit  kolo a svíčky u automobilu na čas, někdo zase jak dokáže vládnout nůžkami na plech a pilníkem. Některé dovednosti si mohli vyzkoušet i v dílnách naší školy.

S výsledky byli kluci spokojení. Nejvíc potěšilo první místo v oboru Šikovné ruce Matěje Laskoše a druhé místo, v té samé kategorii, Jakuba Horálka.

Kluků gratulujeme za výborné umístění a přejeme, aby využili své schopnosti při dalším studiu.

Jitka Matějovská

Prvňáci v ekocentru

Naši prvňáčci v listopadu poprvé vyrazili do místního ekocentra. Tam je čekal program Mrňouskové kolem nás, který se věnoval známým i méně známým zástupcům z říše hmyzu. Děti se seznámily s jejich způsobem života, s vývojovými stádii, ale především poznaly, že každý tvor má v přírodě svůj nezastupitelný význam. Přestože program trval dvě hodiny, děti díky aktivačním metodám vydržely pracovat až do konce. Děkujeme a jsme společně s nimi zvědavi, co vše se naučí při příštím setkání.

Víte, co to byly československé legie?

Pokud jste byli v Legiovlaku, pak jistě máte jasnou představu...

Pamětníci československých legií bohužel mezi námi již nejsou, o to cennější je snaha Československé obce legionářské o udržení paměti národa právě formou zážitku. A to Legiovlak ve Vlašimi bezesporu nabízí. Naši deváťáci už na tuto otázku odpověď znají a umí československé legie přiřadit k první světové válce o do období těsně po ní.

Prohlídka Legiovlaku s velice erudovaným výkladem byla součástí projektu Cesta za svobodou.

A stála za to.