rodiče vítáni školní program
Aktuality

Aktuality

ZŠ Vorlina / Aktuality

Anglie 2017

Dne 22.5. 2017 jsme vyrazili do Anglie. Jeli jen žáci, kteří měli zájem, dohromady 12 žáků.

Jeli jsme přes Německo, Belgii a Francii, kde jsme zastavili v Calais, šli ukázat pasy kontrole a nalodili se na trajekt. Cesta trajektem byl zážitek, viděli jsme krásné vycházející slunce.

Ráno jsme dojeli do Anglie. První den jsme strávili v Portsmouthu, který jsme si prošli a poté zavítali do Spinnaker Tower, což je vyhlídková věž. Po tomto náročném dni nám byli přiděleny rodiny. Všichni byli spokojeni.

Druhý den jsme jeli na Beachy Head, Seven sisters, což jsou vysoké útesy. Bylo to dlouhé chození, ale výhled nám za to stál.. Po Beachy Head následoval úžasný Brighton, první jsme šli do Sea Life Centre, kde jsme viděli spoustu mořských živočichů. Poté Royal Pavilion, kde se bohužel nesmělo fotografovat. Následovala vyhlídková věž British Airways i360. A potom jsme měli malý rozchod po Palace Pier.

Třetí, poslední den v Anglii jsme strávili v Londýně. Nejdříve jsme jeli po Temži k London Eye, ze kterého jsme měli skvostný výhled. Poté jsme šli kolem Big Benu, viděli Downing Street 10, prošli kousek St. James Parku a dorazili k Národní Galerii a měli hodinový rozchod na Trafalgar Square.

Pak jsme už jeli domů. Výlet se nám moc líbil, počasí se vydařilo. Děkujeme za možnost podívat se do Británie.

Za celou výletní četu Veronika Exnerová a Jana Průšová, 8.A

NÁVŠTĚVA ZÁMKU KONOPIŠTĚ

Dne 25. 5. absolvovali žáci třetích tříd školní výlet. Autobusem jsme odjeli do nedalekého Benešova, který se pyšní zámkem Konopiště. Všechny třídy se postupně zúčastnily prohlídky salonů severního křídla. Navštívili jsme kapli sv. Huberta, knihovnu, loveckou chodbu s trofejemi i zbrojnici, která patří k nejvýznamnějším v Evropě.

Poté jsme zhlédli Střelnici s doprovodným dokumentem a Muzeum sv. Jiří s unikátní monotematickou sbírkou. Po svačinové přestávce a nákupu suvenýrů jsme se vydali na obhlídku okolí zámku.

Medvěd jménem Jiří – obyvatel zámeckého příkopu se nám nepředstavil, zato v Růžové zahradě jsme se mohli kochat krásou pavích per, se kterou se nám jejich nositelé hrdě chlubili. Procházka kolem rybníka byla milým zpříjemněním pobytu v zámeckých prostorách.

Výlet jsme zakončili u stánků se suvenýry v blízkosti parkoviště. S upomínkovými předměty a s načerpanými zážitky jsme se vrátili do svých domovů. Výlet se všem líbil.

                                                                                                             učitelky třetích tříd

Projekt Edison – čtvrtek

Během dnešního dne opět vedli zahraniční stážisté zajímavé hodiny pro naše studenty. Byla zde možnost seznámit se s jinou kulturou, zvyky a tradicemi, ochutnat zajímavá jídla nebo se naučit několik slov v kantonštině, francouzštině a dalších jazycích. Hlavně si ale naši žáci důkladně procvičují angličtinu a kladou stážistům otázky.

Eliška Brejdová, Veronika Exnerová a Jáchym Hladký připravili pro stážisty prezentaci o České republice, která se setkala s velkým úspěchem. Během odpoledního vyučování stážisté navštívili hodiny tělesné výchovy a Člsp. 
Projekt Edison je kladně hodnocen ze všech stran, z čehož máme velkou radost. Zítra nás čeká velké finále. 

Níže naleznete fotografie z proběhlých akcí a krátký článeknašich žáků, kteří hodnotí průběh projektu. Můžete si tak přečíst, jak samotní žáci vnímají tento projekt.

 

Edison - středa

Středa 17.5.  - GLOBAL VILLAGE

Dnes jsme společně “navštívili” Hongkong, Kanadu, Čínu,Gruzii, Francii, Írán a Indii. Ochutnali jsme francouzskou marmeládu, sušenou chobotnici, javorový sirup a další dobroty. Zkusili jsme si napsat něco čínskými znaky. Viděli jsme ukázky např. národních tanců nebo písma. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavostí o výše jmenovaných zemích. Největší úspěch v jídle měla marmeláda, javorový sirup, toasty s burákovým máslem a kondenzovaným mlékem. Naopak chobotnice mnohým žákům nechutnala, ale pak se našli i takoví jedinci, kterým chutnala. Dnešek byl užitý den a myslím, že si ho jak stážisté, tak žáci naší školy užili!

 

Kateřina Hromasová 8. B


 

Středa 17.5.- GLOBAL VILLAGE

Středa se stážisty se nesla ve velmi pohodovém duchu. Opět jsme se dozvěděli hodně informací o jiných státech a kulturách. Ochutnali jsme typická jídla a nápoje. Dozvěděli jsme se mnoho o symbolech typických pro tamní země a opět jsme se snažili se stážisty mluvit. Hodně jsme se nasmáli a užili si spoustu zábavy.

Jedna z velmi oblíbených pochutin, jež nám byly nabízeny, byl javorový sirup typický pro kanadskou zemi. Ochutnali jsme však i čínský čaj a ti odvážnější jedinci i sušenou chobotnici.
Hlavní atrakcí bylo čtení budoucnosti z knížky od íránské dívky Golnar. Myslím, že tím nám všem (hlavně dívkám) trošku zamotala hlavu.
Na konci dne jsme si pak společně zazpívali několik anglických písniček a poté dokonce i pár českých, mezi ně nemohl nepatřit Karel Gott a jeho proslulý ,,Trezor”.

Celkově tak můžu říci, že se den více než vydařil a doufám, že i milí stážisté si ho užili tak jako my.

 

Adéla Štěpánková, 9. B  

 

Evropa ve škole....

V měsíci dubnu 2017 se na naší škole konalo opět krajské kolo soutěže Evropa ve škole.Opět se velmi dobře umístili žáci ZŠ Vorlina. Děkuji porotcům výtvarné i literární části soutěže a přikládám obě výsledkové listiny. Do celorepublikového kola postupují práce prvních tří žáků. Též práce za udělená čestná uznání. Přejeme úspěch v republikové soutěži  konané v Českém Krumlově.

Projekt Edison

fotobb

Dne 16.5.2017 jsme se seznámili v učebně HV s Kerry. Povídala nám o své zemi a životě. Seznámila nás  s jídlem, zvyky, hudbou a zvířaty v její zemi. V odpoledních hodinách jsme šli na vycházku. 
Šli s námi: Golnar (Irán), Kerry (Čína), Piran (Indie), Mari-Eve (Kanada). Měli jsme možnost o nich zjistit různé informace. Většina žáků se ptala na otázky jako např. co mají rádi, co dělají za sport, kolik jim je let… Další možnost byla se s nimi vyfotit. Myslím, že jsme si vycházku užili a byl to hezký zážitek.

 

K. Hatláková, E. Firlová 6.A

 
 
 

Projekt EDISON začal!

V pondělí 15. 5. na naší škole začal celotýdenní projekt Edison. Ráno byli na nádvoří školy slavnostně přivítáni zahraniční stážisté, kteří se následně představili žákům. Poté se seznámili s naší školou a vedli první zajímavé hodiny pro naše studenty. Odpoledne spolu s žáky 7. a 8. ročníků navštívili zámecký park a jeho okolí. Naši žáci jim sdělili základní informace o našem městě a postupně se všichni navzájem více a více poznávali a seznamovali. Zítra pokračujeme a průběžně vás budeme se žáky prostřednictvím článků seznamovat se zážitky z jednotlivých dnů.

 

 

Projekt na SPŠ

Ve dnech 10.5. a 11.5. se vybraní žáci 8. Ročníku zúčastnili projektových dnů na SPŠ, které byly zaměřeny na volbu povolání.               

10.5. – Strojírenská praxe

Žáci si vyzkoušeli programovaní na CNC strojích. Shlédli výrobu kuličky pomocí těchto strojů. Vyzkoušeli s i ovládání malých robotů na přesun věcí. Sami si vyrobili jednoduchý hlavolam z drátu, který nebylo jednoduché vyřešit.

11.5. – Výuka v laboratořích

Žáci prováděli různé pokusy a technická měření z oblasti fyziky a chemie. Pracovali s posuvným měřítkem a určovali různé odchylky. Z oblasti chemie dělali pokusy s chemickými látkami a viděli chemické jevy. Na počítačích si vyzkoušeli program na tvorbu nábytku, pomocí něhož navrhli stůl ve 3D.

Oba tyto dny byly velice pěkně připravené a žáci si odnesli nové poznatky.

Jitka Bohatová

Zvolte stranu: Předchozí strana 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16

Základní škola, Vlašim,
Vorlina 1500, okres Benešov

U Vorliny 1500
258 01 Vlašim

Telefon:(+420) 317 843 136
Fax:(+420) 317 847 114
E-mail:kancelar@zsvorlina.cz
E-mail:POŠTA GOOGLE

design: hazmi.cz