Finsko 2017

Ve dnech 14.-16.8.2017 jsem letěla v rámci místního akčního plánu – MAP do Finska. Z letiště Václava Havla jsme letadlem odletěli do Helsinek (Finsko).Z letiště jsme se jeli minibusem ubytovat. Bydleli jsme v Kurala Manor ve dvou malých chatách a jedné velké budově. U večeře jsme se všichni lépe seznámili s našimi finskými hostiteli.Také jsme plánovali další program a postup projektu.Další den jsme měli výbornou snídani a jeli jsme do školy v Ÿlenu.Škola byla velmi hezká, jak zevnitř tak z venku. Všichni lidé na nás byli moc milí.Mě jako zástupkyni mládeže nejvíce zaujal Semafor v jídelně. Když je moc hluku svítí červeně a když se žáci zklidní, rozsvítí se zelená. Dostali jsme oběd – lososa a bramborovou kaši. V jídelně vedle výdejního pultu mě zaujala nádoba s mentolovými žvýkacími bonbony, které si mohou děti po obědě vzít. Poté jsme jeli do přírodní učebny, obdoby našeho podblanického ekocentra.Tam měli moc zajímavé interaktivní prvky, přes které se děti mohou seznamovat s tím, co se děje v přírodě kolem nich. Autobus nás dovezl k přírodní rezervaci a my se procházeli po finských rašeliništích okolo jezera. Viděli jsme  hodně masožravých kytek rosnatek. Pak jsme se vydali k finské sauně a na piknik k jezeru, které je velké v průměru přes 25 km. Někteří šli do sauny a jiní si povídali s finskými hostiteli, kteří přijeli za námi. Snědli jsme výbornou večeři a konverzovali o projektu i o jiných věcech.Finští hostitelé nás odvezli na ubytování.Další den jsme se cestou do Helsinek stavili na střední škole. Dospělé velmi zajímali dílny a bezbariérovost školy. Jeli jsme na letiště do Helsinek a letěli domů.

Na návštěvu ve Finsku jsme navázali přípravou projektu Erasmus 13+. Dne 6.10. jsme se sešli v ZŠ Vorlina s zástupci mládeže ze škol: ZŠ a MŠ Zdislavice, ZŠ Čechtice a ZŠ Vorlina. Mimoškolní projekt Erasmus 13+ se zaměřuje na mezinárodní spolupráci a výměnu mládeže. Budeme spolupracovat s finskou mládeží na téma příroda a životní prostředí u nás a u nich. Projekt si během naší spolupráce sami naplánujeme, napíšeme a podáme.S projektemnám pomáhá MAS Blaník.

Hana Klaudysová ZŠ Vorlina 7.C

publikováno 16.10.2017